5 sty 2022

Brose i Volkswagen utworzyły wspólne przedsiębiorstwo Brose Sitech

Brose i Volkswagen utworzyły wspólne przedsiębiorstwo Brose Sitech jako dostawcę systemów siedzeń samochodowych.

  • Spółka Joint Venture rozpoczęła działalność 1 stycznia 2022 r.
  • Brose i Volkswagen posiadają po 50 procent udziałów
  • Brose Sitech będzie działać niezależnie i ugruntuje swoją pozycję globalnego dostawcy systemów siedzeń i rozwiązań w zakresie koncepcji wnętrz pojazdów


Polkowice / Coburg / Wolfsburg, 5 stycznia 2022 r. Od 1 stycznia 2022 r. Brose Sitech działa jako niezależny dostawca systemów siedzeń na rynku światowym. Partnerzy Brose i Volkswagen posiadają po 50 procent udziałów w spółce Joint Venture. Siedzibą wspólnego przedsiębiorstwa są Polkowice w Polsce. W ośmiu lokalizacjach w Polsce, Niemczech, Chinach i Czechach jest zatrudnionych około 5000 pracowników. Brose Sitech zakłada, że do 2030 r. podwoi swoje obroty do poziomu 2,8 mld euro. Przewiduje się, że zatrudnienie wzrośnie do około 7000 pracowników. 

Thomas Schmall, Członek Zarządu Koncernu Volkswagen ds. Techniki i Członek Rady Nadzorczej Brose Sitech, dostrzega duży potencjał w Joint Venture: „Za nami intensywny okres planowania i przygotowań. Cieszę się, że Brose Sitech wchodzi na rynek jako niezależny, kompleksowy dostawca systemów siedzeń. Kooperacja będzie nadal wspierana przez Volkswagena i otwiera wiele nowych perspektyw. Wraz z Brose Sitech powstaje silne przedsiębiorstwo z dużym potencjałem rozwoju”.

Wspólne przedsięwzięcie partnerów Brose i Volkswagen posiada optymalne przygotowanie, aby sprostać wyzwaniom zmieniającego się przemysłu motoryzacyjnego. Megatrendy związane z elektromobilnością i autonomiczną jazdą zmieniają wymagania dotyczące wnętrz pojazdów. Samochód staje się mobilną przestrzenią życiową, a znaczenie wnętrza i foteli jako elementu różnicującego wzrasta.

„Brose Sitech posiada kompetencje i know-how, aby sprostać obecnym i przyszłym wymaganiom w zakresie komfortu, bezpieczeństwa i dopasowania wnętrza pojazdów do indywidualnych wymagań klientów. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom dopasowanym do zmieniających się wymagań rynku spółka Joint Venture ma wszystko, czego potrzeba, aby przekonać klientów i odnieść sukces na bardzo konkurencyjnym rynku”, wyjaśnia Ulrich Schrickel, Prezes Zarządu Brose Group i Przewodniczący Rady Nadzorczej Brose Sitech. Brose przejmie wiodącą rolę w spółce Joint Venture i dokona jej pełnej konsolidacji.

Thomas Spangler, dotychczasowy Członek Zarządu ds. Produkcji w Brose Group, zostaje Prezesem Zarządu Brose Sitech. W skład ścisłego Top Managementu wchodzą również Tomasz Lewandowski, Wiceprezes Zarządu ds. Finansowych, oraz Stefanie Wangemann, Wiceprezes Zarządu ds. Personalnych i Organizacyjnych. „Spółka Joint Venture oznacza początek nowego, obiecującego rozdziału na rynku siedzeń”, mówi Spangler. „Kompetencje firm Brose i Sitech doskonale się uzupełniają. Mamy ogromne możliwości wykorzystania naszej synergii w zakresie rozwoju produktów i produkcji, wspólnego zdobywania nowych rynków na całym świecie i pozyskiwania nowych klientów”.

Brose Sitech zamierza dalej rozwijać swoją współpracę z Koncernem Volkswagen i zaopatrywać w systemy siedzeń również innych producentów pojazdów. Oprócz istniejących już biur konstrukcyjnych i zakładów produkcyjnych w Europie Wschodniej, Niemczech i Chinach, planowane jest rozszerzenie działalności w Europie, Ameryce i Azji. W dłuższej perspektywie oferta spółki Joint Venture ma zostać rozszerzona o innowacyjne rozwiązania dedykowane dla całego wnętrza pojazdu. „Dzięki silnemu partnerstwu Volkswagena i Brose możemy realizować wiele ważnych inwestycji na przyszłość i tworzyć podstawy do wzrostu w nadchodzących latach” – wyjaśnia Lewandowski.

Wangemann chwali wielkie zaangażowanie pracowników w Polsce, Niemczech i Chinach, które umożliwiło uruchomienie spółki Joint Venture zgodnie z harmonogramem na początku roku pomimo trudnego otoczenia rynkowego. „Chciałabym podziękować naszym pracownikom za wykonaną pracę. Dzięki zaangażowaniu i chęci osiągnięcia sukcesu, jaką zespół wykazał się w ostatnich miesiącach, Brose Sitech będzie w stanie sprostać globalnej konkurencji. Oznacza to również, że możemy w perspektywie długoterminowej zaoferować atrakcyjne i trwałe miejsca pracy”.

Jako wiodący dostawca systemów siedzeń Brose wnosi do spółki Joint Venture wieloletnie doświadczenie w zakresie konstrukcji siedzeń sterowanych manualnie lub elektrycznie oraz ich elementów regulacyjnych. Ponadto jako dostawca z branży motoryzacyjnej, dzięki zastosowaniu oprogramowania i technologii czujników, łączy swoje mechatroniczne produkty w inteligentne systemy. Sitech posiada rozległe kompetencje w zakresie rozwoju, montażu i logistyki kompletnych systemów siedzeń, jak również ich metalowych konstrukcji.

Thomas Spangler, CEO Brose Sitech Group 

Tomasz Lewandowski, CFO Brose Sitech Group 
Stefanie Wangemann, CHRO Brose Sitech Group 
Brose i Volkswagen utworzyły wspólne przedsiębiorstwo Brose Sitech